Adet Düzensizlikleri ve Kanama Sorunları

Adet düzensizlikleri genelde süre ile ilgili veya kanama miktarı ile ilgili olabilir. Her kadında farklı yaşanan sorunlar sık adet görme, seyrek adet görme, fazla adet kanaması, az adet kanaması, ara kanama ve durmayan adet kanaması şeklinde görülebilir.

Düzenli adet kanaması nedir?

Düzensiz adetten söz etmek için öncelikle düzenli âdetin hangi sınırlar içinde olduğunu bilmek gerekir. Kabaca her ay adet gören kadında düzenli adet olduğu söylenebilir. İdeal olanı 28 gün aralarla kanamanın olmasıdır. Fakat bu aralık 25 ile 35 gün arasında değişebilir. Sonuç olarak 25 günden daha sık adet olan kadınlarda sık adet görme, 35 günden uzun aralıklarla adet olanlarda ise seyrek adet görme mevcuttur. Fazla adet kanaması normalden farklı ve bazen pıhtılar ile beraber olabilir. Az adet ise genelde normalde var olan adet miktarının azalması şeklindedir. Ara kanama iki adet arasında kanamanın olması halidir.

Sık adet kanaması

Menopoz öncesi yıllarda ve ergenlik çağında sıklıkla rastlanır. Yumurtlamanın seyrek olması ile beraberdir. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir.

Seyrek adet görme

Normal bir bulgu da olabilir. Sebebinin ortaya çıkarılması amacıyla hormonal testlerin yapılması gerekmektedir. Hormonal dengesizliklerden Prolaktin hormonu yüksekliği en sık saptanan problemdir. Hormonal sorun yoksa ve bebek isteği yoksa ve tüylenme gibi sorunlar yoksa basit adet düzenleyici ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Şiddetli adet kanaması

Genelde bitkin bırakan ve uzun sürerse kansızlığa sebep olabilir. Altında yatan sebepler rahim iç zarındaki sorunlar ve rahim içinde veya yakınında yerleşen miyomlardır. Tanı için muayene ve ultrasonografinin yanında, hem tanı hem de tedavi amacıyla küretaj yapmak gerekebilir. Aynı şekilde tanı ve tedavi amacıyla histeroskopi gerekebilir. Tedavi sebebe göre ilaç tedavisi veya operasyondur. Buna ilaveten kansızlık saptanmışsa onun da tedavisi yapılmaktadır.

Ara kanamalar

Her zaman bir problemle beraber olmayabilir. Korunma hapları alan kadınlarda özellikle ilk 1–2 ay ara kanama olabilir. Korunma amacıyla spiral kullanan kadınlarda da saptanabilir. 3 aydan sıklıkta olması araştırmayı gerektirir.

Altta yatan sebepler arasında hormonal sorunlar, rahim içi polipleri ve miyomlar sayılabilir. Muayenede sorun saptanmamışsa ara kanamalar ilaç tedavisine cevap verir.

Sürekli ve durmayan kanamalar

Şiddetli kanamalar için gösterilen sebepler başta miyomlar ve polipler buna sebep olurlar. Kötü huylu hastalıklar açısından da tetkik gerektirmektedir. Fakat kısa sürede araştırma yapılmalı ve tedavi yapılmalıdır. Miyom veya polip saptanmışsa onların çıkarılması ve rahim iç zarından parça alınarak patolojik tetkik gerektirir. Tedaviye cevap vermeyen durumlarda rahmin alınması gerekebilir.

Dr Mutlu

Dr. Hüseyin Mutlu 1965’te Razgrad’da doğdu. Tıp öğrenimini 1983-1989 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde dönem birincisi olarak tamamladı. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum anabilim Dalı’nda yaptı (1989-1994).

Dr. Hüseyin Mutlu çalışmalarına halen özel bir hastanede devam etmektedir. Hamilelik takibi, kısırlık ve laparoskopi ile histeroskopik cerrahi yoğunluk verdiği alanlardır.

Dr. Hüseyin Mutlu evli ve Maya Su, Mira adında iki kız çocuk babasıdır.

Cevap Yaz