Evlilik Öncesi Rutin Kontrol Gerekli Midir?

Evlenecek Çiftlere Öneriler


Çiftler için evlilik öncesi ve sonrası diye iki dönem vardır. Önceden yaşananlar,  evlilik anı ve sonrası herkeste ayrıdır. Çiçeği burnunda olan genç bir kadın ve erkeğin başına neler gelebilir? Pratikte neler görüyoruz? Bazen özel, bazen komik bazen de sevimsiz olabilir. “Hadi canım” deseniz de olabilen olaylardır ve hazırlıklı olmakta fayda vardır.

İlk defa cinsel beraberlik yaşayacak olan bazı çiftlerin kafalarında soru işaretleri vardır. Evlilik öncesi çiftlerin bunları bilmeleri ilk gece stresini azaltır.

Özellikle ilk defa cinsel ilişkide bulunacak kadınlarda kızlık zarı ile ilgili stres toplumumuzda maalesef eğitimli kişilerde bile yaşanmaktadır. Acaba kanama olur mu, acaba bir şüphe olur mu gibi anlamsız düşünceler uçuşur. Cinsel ilişki öncesi ön sevişme periyodu uygun sürelerde olan kadınlarda yeterli vajinal ıslaklık sağlanmışsa ilk ilişkide kanama olmaması normaldir. Batılı toplumlarda ilk ilişkide ağrı ve kanamanın olmaması için kayganlaştırıcı jellerin kullanılması önerilmektedir. Bizim toplumumuzda hala ilk ilişkide kanama yaşamayan birçok kadın panikle jinekologlara gitmektedir.

Burada göz önünde bulundurulması önemli olay kanamanın miktarıdır. Mekanizma olarak kızlık zarı açıklığı penisin girişi için bir miktar dar olabilir. İlk ilişkide meydana gelen kanama buradaki dokuların tahrişine bağlıdır. Bazen kızlık zarının yapısı itibariyle penisin girişi imkânsızdır veya çok dardır. Bu durumda ilk ilişkide gerçek yırtılma ve ciddi miktarda kanama olabilir. Kızlık zarının yırtılması dışında strese bağlı olarak vajina etrafındaki kasların aşırı kasılması ile vajinada yırtıklar meydana gelebilir. Vajinadaki yırtıklarda ciddi miktarda kanama meydana gelebilir. Bu durumda ilk ilişkide bulunacak çiftlerin yanında en azından steril gaz tamponlar bulunmasını öneririm. İlişkide meydana gelecek kanama adet kanamasına yakın veya fazla ise kanayan bölgeye gaz tampon ile yapılan baskı ile kanama kontrol altına alınabilir. Buna rağmen kanama devam eder veya şiddetli ağrı varsa mutlaka günün hangi saatinde olursa olsun jinekologa başvurmak gerekir. Vajina yırtıkları tahmin edilenden sıkıntılı olabilir. Yırtıkların bir bölümü tampon baskısıyla kontrol altına alınabilir ve 2-3 günlük cinsel ilişki yasağı sonrası her şey yoluna girebilir. Fakat bazı vajinal yırtıklar dikilmeyi gerektirir ve bu işlemin mutlaka anestezi altında olması gerekir. Demek diğer önemli nokta ilişki sonrası fazla kanama meydana geldiyse yemek yememeli, bir şey de içmemeli ki anestezi açısından sakınca yaratmasın.

Evlilik Öncesi Rutin Kontrol Gerekli Midir?

Aslında bir kadının ilk adetten sonra periyodik jinekolojik kontrollerini yaptırması önerilir. Bu kontrollerde eğer bakirelik yoksa vajinal smear ve muayeneye ilaveten ultrasonografi ile üreme organları muayene edilir. Bakire bir kadında ise ilave bir şikâyet yoksa karından ultrasonografi ile muayene yeterlidir. Evlenecek olan bakire bir kadının rutin jinekolojik muayenesinde ise kızlık zarının da bakılması önemlidir. Çünkü halka tarzında olmayıp elek gibi birçok küçük delik veya ortasında perde gibi oluşum olan kızlık zarlarında şiddetli ağrı ve yırtılma riski olacağından önceden hazırlıklı ve tedbirli olması açısından önemlidir.

Evlenecek olan çiftlerin nikâh öncesi hepatit B, HIV ve Hepatit C açısından kan testlerinin yapılması zorunlu tutulduğu için bu enfeksiyonların birinden olması karşı tarafa da bulaştırma riskine karşı uyarılması ve tedbirlerin alınması hayati önem arz eder. Bu nedenle bir risk yoksa ilave olarak diğer enfeksiyon tetkiklerinde gerek yoktur.

Evlenen her çift aşık olup evlenmez veya evlilikte öncelikli amaç aile kurulması ve çocuk yapmak olduğu durumlarda kadının üreme kapasitesi, erkeğin sperm kalitesinin bilinmesi bir taraftan fazladan yapılan işlemler gibi gözükse de yapılmalı diye düşünüyorum.

İlk Gece Sadece Kadın mı streslidir?

İlk gece yani gerdek gecesi yaşayan çiftler arasında önemli oranda ilişkiye girememe yaşanmaktadır. Erkeklerin her zaman ilişki için hazır olduğu ve genellikle önceden cinsel ilişki tecrübesi olduğu zannedilir. Ülkemizde gerçekten ilk cinsel deneyimini evlendiklerinde yaşadıklarından, en az kadınlar kadar stresli olabilmektedirler. Burada stres, nikâh veya düğünün yorgunluğu, alınan alkol, aşırı heyecan erkekte sertleşme sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle ilk gece başarılı olabilmesi için aşırı yemekten ve alkolden mümkün olduğunca uzak kalmak gerekir. Alkolün az miktarda alındığında sertleşmeye olumlu etkisi varken, fazla alındığında ise baskılayıcı etkisi olduğu akılda tutulmalıdır. Sırf başarısız olmayayım diye önceden başka hazırlıklar veya ilaçlar alınması anlamsız ve gereksizdir. Zira ilk ilişki genellikle kalite ve süre açısından kısadır ama sonra düzene girer.

Her iki cinse ortak öneriler

Ayrı iki cinsiyeti olan iki insanın ilk defa ilişkide bulunması, ayrı iki bedenin, tenin yakınlaşması ve temasıdır. Günün sonunda yorgunluk, sıkıntı ve heyecan olabilir. Buna ilave olarak vücutların terlemesi ve üreme bölgelerinde kokular ilk temasta tiksinti yaratabilir. Bu nedenle ilk ilişki öncesi yapılacak olan banyo ve mümkünse beraber yapılmalıdır. Banyo olumsuz faktörü ortadan kaldırır ve tenlerin temasını kolaylaştırır. Eğer erkek bakirse onu saklamamalı, kadın bakire ise ilişki de canı acıdığında partnerine bildirmeli, dikkatli ve yavaş olmasını istemelidir. Gerektiğinde kayganlaştırıcı jeller kullanmalı ve can acıtıcı hareket ve pozisyonlardan kaçınılmalıdır.

Korunmalı mıyız?

Evlilik öncesi yapılacak jinekolog kontrolünde genel muayenelerle birlikte çiftler bebek yapma planlarını ileriye erteleme planları varsa bunu hekimle planlamalıdırlar. Adet kanaması zamanı ve evlilik tarihine göre doğum kontrol hapları başlanabilir. Eğer diğer yöntemler kullanılacaksa onlarla ilgili yeterli bilgileri almalıdırlar. Özellikle vurgulamam gereken önemli konu da 30lu yaşlarda evlenen kadınlarda muayenelerde ve testlerle yumurtalık rezervi değerlendirilmeli ve rezervin azaldığı durumlarda, eğer bebek yapma planı varsa korunma sürecini kısa tutmaları konusunda bilgilenilmelidir.

Hayatımızda gerçekten masal gibi yaşadığımız çiçeği burnunda evlilik dönemi, duyguların doruk yaptığı zamanlardır. Bu nedenle yazdıklarımız biraz materyalist ve duygudan uzak olabilir ama ne demişler “ bir musibet bin nasihatten beterdir” . Ben musibeti yaşamamanız için bin nasihatimi peşinen bildirdim.

Evliliklerinde tüm çiftlere hayat boyu mutluluklar dilerim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.