/

Tüp Bebek Merkezleri Hangi Tedavileri Yapıyor?

Günümüzde dünyada olduğu gibi ülkemizde de tüp bebek merkezleri hızla artmıştır. Her hastane bünyesinde neredeyse tüp bebek ünitesi bulunmaktadır. Müstakil olarak da açılan birçok merkez vardır. Sayı çoğalmasıyla birlikte bebek isteyen çiftlerin kafasında da bazı sorular belirmeye başlamıştır. Tüp bebek merkezine başvuran her çifte buralarda hemen tüp bebek tedavisine geçildiği yönünde kanaatler doğmuştur. Oysa tüp bebek merkezleri aslında kısırlık tedavi üniteleridir. Yani bebek isteyen çiftler öncelikle değerlendirilir ve hangi yöntem ile en kısa zamanda ve en az maliyetle hamilelik elde edilebilecekse öncelikle o uygulanır. Bu düşünce ile bazen çiftler konunun uzmanı olmayan yerlerde önemli bir zaman ve para kaybına uğramaktadır.

Tüp bebek merkezlerinde değerlendirilen çiftlerde saptanan veya şüphe edilen problemler öncelikle giderilir ve bu çiftlerin birçoğu problemler giderildikten sonra beklenen güzel habere kavuşur. Gerektiği durumlarda laparoskopi ile rahim kanallarındaki yapışıklılar giderilerek tüplerin işlevleri sağlanır. Bazen rahim içindeki polipler veya rahim içinde doğuştan var olan bozukluklar tedavi edilerek hamilelik şansı arttırılabilir. Eğer kadının yaşı uygunsa ve sperm sayımı yeterli ise tüp bebek tedavisi öncesinde yumurtlama tedavisi aşılama ile hamilelik şansı aranmaktadır. 

Çiftlerin değerlendirilmesi sonucunda gerçekten tüp bebek gerektiriyorsa veya diğer yöntemlerle hamilelik elde edilememişse tüp bebek tedavisi tek alternatiftir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.