Rahim Kanserleri

Rahim kanserleri Rahim Kanseri ve Rahim Ağzı- Kanalı Kanseri olarak ikiye ayrılır. Sıklık ve sebepler bakımından farklılık gösterdiğinden ayrı olarak ele alınmaktadır.

Rahim Kanseri

Rahim kanseri sık olarak 60lı yaşlarda saptanır ve kadınlardaki en sık genital kanserdir. Buna karşın ölümle sonuçlanan kanserlerde en son sırada yer alır. Yani ilerlemesi diğer kanserlere göre daha yavaştır.  Bu problemi olan kadınların dörtte biri menopoz öncesi dönemdedir. Sebep olarak karşılanmamış östrojen hormonu gösterilmektedir.

Rahim Kanseri için risk faktörleri

Şişmanlık, şeker hastalığı, hipertansiyon, doğum yapmayan ve geç menopoza giren kadınlar rahim kanseri açısından yüksek risk taşımaktadır.

Rahim kanserinin en sık belirtisi vaginal kanamadır. Özellikle menopoz sonrası kanama meydana gelen kadınlarda rahim iç zarından biyopsi yapılmamaktadır. Tanı biyopsi ile konmaktadır.

Tedavi kanserin evresine göre yapılmaktadır. Erken evrelerdeki vakalarda sadece rahim ve yumurtalıkların çıkarılması yeterlidir.

İleri evrelerde bu organlara ilaveten karın içinde lenf bezleri de çıkarılmaktadır. İlaveten radyoterapi de yapılması gerekmektir. Karın içine yayılmış durumlarda kemoterapi de kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.