/

Sigortalı Anne Doğum İznini Nasıl Alır?

Anne adayları 4857 sayılı iş kanunun 74. maddesine göre hamile kadınlar 8 haftası doğumdan önce 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Yine doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilmekte ve izinlerinin geri kalan kısmını doğum sonrasına aktarabilmektedirler. Birden fazla bebek bekleyen anne adaylarında ise doğum öncesi izni 8 yerine 10 hafta olarak kullanılabilmektedir.

  • Çalıştığınız firmanın hangi sigorta müdürlüğüne bağlı olduğunu öncelikle öğrenin. Çalıştığınız firmanın  muhasebe bölümünden bu bilgiyi alabilirsiniz. Büyük şehirlerde sigorta müdürlükleri ilçeleri paylaşmıştır. Firmanın adresine göre doğru kuruma gitmeniz gerekir. Aksi takdirde size işlem yapmazlar.
  • Kendi doktorunuzdan beklenen doğum tarihini öğrenin. Bu tarihten en fazla 8 hafta öncesini hesaplayın. İşte randevu almanız gereken gün bu gündür.
  • İşyerinizden aldığınız vizite kağıdı ve sağlık karnesiyle sigorta hastanesine gidin. Burada muhtemelen doktor önce son adet tarihinizi soracaktır. Karnınızı elle muayene edip doğum ayını tahmin edecektir. Eğer muhtemel doğum tarihi konusunda sizinle aynı fikirde olursa size doğum izin belgesini verecektir. Eğer yanlış bir zamanda gelmişseniz gelmeniz gereken tarihi doktordan öğrenmeden gitmeyin!
  • Size verilen bu belgeyi saklayın. Daha sonra doğum ücretinizi almak için bu belgeye ihtiyacınız olacak. Doğum izniniz bu belgenin verildiği tarihte başlar.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.