/

Histeroskopi ile Miyom çıkarılması operasyonu

 

BİLGİ: Rahim içinde bulunan ve şiddetli kanamalara neden olan miyomlara histeroskopi ile müdahale edilebilir. Bu vakada rahim ön duvarında yerleşimli 3 cm çapında miyom mevcuttu. Fazla adet kanamaları ve kansızlığa ilave olarak bebek isteği olan bu hastaya miyomun alınması için histeroskopi önerildi.

OPERASYON BİLGİSİ: Operasyon genel anestezi ile yapılır.  Rahim kanalı 8-9 mm kadar açıldıktan sonra rahim içine girilir ve miyomun konumu saptandıktan sonra rezektoskop ile kesme işlemi yapılır. İşlemin kısa sürmesi önemli bir noktadır.

OPERASYON SÜRESİ: 25 dakika kadardır. Miyomun boyutu küçüldüğünde 5-10 dak. 4-5 cm büyüklüğe ulaştığında 30-45 dak sürebilir.

OPERASYONUN KOMPLİKASYONLARI:  İşlem uzun sürerse sıvı yüklenmesi olabilir. Ayrıca kanama olabilir. Bu komplikasyonların minimum olmasi için deneyimli bir cerrah tarafından operasyonun yapılması gerekir.

HASTANEDE YATIŞ SÜRESİ: Genellikle ameliyat sonrası sorun olmamışsa 4-5 saat sonra hastamız yürüyerek hastaneden taburcu olabilir.

 

Dr Mutlu

Dr. Hüseyin Mutlu 1965’te Razgrad’da doğdu. Tıp öğrenimini 1983-1989 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde dönem birincisi olarak tamamladı. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum anabilim Dalı’nda yaptı (1989-1994).

Dr. Hüseyin Mutlu çalışmalarına halen özel bir hastanede devam etmektedir. Hamilelik takibi, kısırlık ve laparoskopi ile histeroskopik cerrahi yoğunluk verdiği alanlardır.

Dr. Hüseyin Mutlu evli ve Maya Su, Mira adında iki kız çocuk babasıdır.

Cevap Yaz