/

Laparoskopi ile tüplerin çıkarılması operasyonu (laparoskopik salpanjektomi)

BİLGİ: Rahim kanalları yani tüplerin enfeksyon, geçirilmiş operasyonlar sonucunda uçlarını kapanması ile beraber içinde sıvı birikimine ve sucuk şeklini almasına hidrosalpenks adı verilir. Bu genişlemiş tüplerde enfeksiyon varsa şiddetli ağrılara neden olur. Ayrıca kitle etkisiyle karın şişliği yapar. Bebek isteyen kadınlarda bu genişlemiş tüpleri alınması gerekmektedir. Nedeni biriken sıvıdaki toksik maddeler embriyonun yerleşimine engel olur. Tek taraflı olduğunda aynı şekilde açık olan tüpten oluşacak gebeliği ve gebelik başarısını etkilemektedir. Bazen tüplerin hem kapanması hem de enfekte olması nedeniyle tüplerde abse oluşur ve şiddetli karın ağrıları ve yüksek ateş meydana gelir bu durumda kısa sürede müdahale yapılması hayati bir önem taşımaktadır. Aynı şekilde laparoskopi ile bu işlem yapılabilir ve tüplerin alınmasına ilave olarak batında biriken enfeksyonun dışarı drene olabilmesi için birkaç gün dren konulması ve abseden kültür çalışması yapılarak etkili antibiyotik seçimi konusunda hekime yardımcı olmaktadır. Bununla ilgili örnek video alt bölümde gösterilmiştir.

OPERASYON BİLGİSİ: Operasyon genel anestezi ile yapılır. Laparoskopi ile karın içine girilir. Rahim, yumurtalıklar ve tüplerin durumu incelenir. Genişlemiş olan tüp koter veya ligasure adı verilen aletlerle kanama minimum olacak şekilde alınır. Bazen tüplerin barsaklarla çok yapışık olduğu durumlarda rahime en yakın yerden rahim ile ilişkisi kesilerek kesilip bırakılabilir. İşlem sonrası sıvı ile batın içi yıkanır ve operasyona son verilir.

OPERASYON SÜRESİ: Toplam süre 30-60 dakika kadardır.

OPERASYONUN KOMPLİKASYONLARI:  Laparoskopi komplikasyonları dışında işleme bağlı ciddi sorunlar meydana gelmez.

HASTANEDE YATIŞ SÜRESİ: Genellikle ameliyat sonrası sorun olmamışsa 4-5 saat sonra hastamız yürüyerek hastaneden taburcu olabilir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.