Meme Muayene Teknikleri

Meme muayenesi için en uygun zaman, adet bitimidir. Ayna karşısında şekilde görüldüğü gibi öncelikle memede herhangi bir şekil bozukluğu olup olmadığı gözle izlenir.

İki elle muayene yapılabildiği gibi yatarak bir el başaltına konarak tek elle de muayene yapılabilir. Elle muayenede aranan şey meme dokusundan farklı oluşumlardır. Bunlar mercimek büyüklünden fındık büyüklüğüne kadar olabilecek kitlelerdir. Buradan çıkarılacak sonuç şu olmalıdır: her ay adet sonrası meme muayenesi yapılmalıdır. Bu muayenenin sağlıklı ve verimli olabilmesi için öncelikle normal meme dokusunu tanımak ve bunu referans alarak yeni oluşumları tanımak gerekmektedir. Şüpheli her meme kitlesinin hekim tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. 

 

 

Dr Mutlu

Dr. Hüseyin Mutlu 1965’te Razgrad’da doğdu. Tıp öğrenimini 1983-1989 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde dönem birincisi olarak tamamladı. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum anabilim Dalı’nda yaptı (1989-1994).

Dr. Hüseyin Mutlu çalışmalarına halen özel bir hastanede devam etmektedir. Hamilelik takibi, kısırlık ve laparoskopi ile histeroskopik cerrahi yoğunluk verdiği alanlardır.

Dr. Hüseyin Mutlu evli ve Maya Su, Mira adında iki kız çocuk babasıdır.

Cevap Yaz